ناودان معنا
 
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/٢۸ توسط علیرضا فتحیان | پيام هاي شما ()

 

 تا به حال پشت شیشه مانده ای و این سوی ، عده ای تن به آب زده باشند؟

تا به حال ریه هایت را از دود وهم پر کرده ای و ببینی در خلوت خانه مسجد ، عده ای در  ایام اعتکاف  به خدا دخیل بسته اند و از اکسیژن خدا سیراب می شوند ؟

این فرازی از نوشته های حجه الاسلام ناصری است .

 

اللهم ارزقنا

 

 همه ی  طالبان معنویت مشتاقند تا از رمز موفقیت بزرگانی که در این مسیر توفیقاتی داشته‌اند باخبر شوند تا چراغی باشد فرا راه آنها در این مسیر. در اینجا به برخی از آن امور اشاره می‌کنیم:

 

1. ساده زیستی و دوری از زرق و برق: حوزه ی  نجف از زرق و برق امور مادی خالی بود و غالباً طلاب به سختی روزگار می‌گذراندند. به فرمایش آیت‌الله العظمی بهجت حفظه‌الله گاهی یک هفته بر طلبه می‌گذشت و در این مدت غذای پختنی نصیب او نمی‌شد و حتی غذاهای پختنی ساده و کم‌هزینه مانند سیب زمینی و تخم مرغ هم در دسترس بسیاری از آنان نبود. و شاید یکی از عواملی که حوزه ی  نجف را در زمینه ی  اخلاق و تهذیب نفس ممتاز می‌کرد همین ریاضت‌ها بود که زمینه ی  رشد و تعالی روحی و اخلاقی را در آنان فراهم می‌ساخت؛ که این خود در تهذیب و جلب توجهات باطنی بی‌اثر نیست.

 

2. ارتباط عمیق با اهل‌بیت به ویژه حضرت امیرالمؤمنین: برخی در توصیف نجف اشرف برای تحصیل و تدریس و کسب معنویت می‌گفته‌اند: «نجف: خبز الشعیر، ماء البئر و زیارة الامیر» است؛ یعنی نجف خلاصه می‌شود در: نان جو، آب چاه و زیارت  حضرت امیرالمؤمنین.

 

3. نیت خالص و یک دله شدن: نیت خالص در همه ی  امور به ویژه در توفیق طالبان علوم دینی تأثیر به سزایی دارد و به عقیده ی  حقیر نقش پدران و مادران در شکل‌گیری نیت خالص فرزندان یک نقش اساسی است و از آنها شروع می‌شود.

 

قرآن کریم در سوره ی  آل عمران نکتة جالبی را از «حُُنّه» همسر عمران و مادر مریم مقدس نقل می‌کند: «ربّ إنّی نذرت لک ما فی بطنی محرراً»

علامه ی  مجلسی قدس سره می‌نویسد: محرر یعنی «خالصاً لطاعتک لا استعمله فی منافعی و لا اصرفه فی الحوائج». پدر و مادر وقتی نذر و عهد می‌کنند که فرزند خود را در خدمت دین خدا و نشر معارف اهل‌بیت قرار دهند، باید او را به صاحب دین ، به حضرت بقیة‌الله علیه السلام بسپارند؛ و در اولین گام او را به آموختن معارف اسلامی تشویق نمایند.ولی در ادامه، این مسیر الهی را خود طلبه باید طی کند و ورود به حوزه را خالصاً لوجه الله ، برای کسب کمال و علم و عمل ، و ارائه ی خدمت خالصانه به ایتام آل محمد علیهم السلام و شیعیان قرار دهد، که در این صورت توفیق او حتمی است.