ناودان معنا
 
نوشته شده در تاريخ ۱۳٩٠/۳/۳٠ توسط علیرضا فتحیان | پيام هاي شما ()

این روز ها سایت ها سرشار است از خبرهایی با تکرار کلماتی چون تجاوز و ... که ترسیمی نازیبا از جامعه اسلامی - ایرانی ما ارائه می دهد. گستره ی این خبرها دیگر مجموعه های خاص از مردم و یا نقاط خاصی از شهر های بزرگ نیست . دردمندانه شاهد ریشه دوانیدن رفتاری هستیم که زلال ترین سرزمین ها و مردممان را هم ویروسی کرده اند.


1- این رفتار ، برآیند الگوهایی است که سال های سال است در قالب هنر و از رسانه ی ملی و سینما ،  به صورت خزنده در فرهنگ اجتماعی ما رسوخ کرده است .  ارتباط آزاد و بدون حرمت بازیگران هنرمند ! در فیلم ها - حتی آنچه در برابر دوربین ارائه شده - زمینه ی عبور نسل نو را از حریم شرع فراهم ساخته است . بماند که نمایش عکس ها و پشت صحنه های همان فیلم ها  دردناک تر است .

2- اهتمام خاص رسانه ی ملی و سینما در سالهای پس از انقلاب اسلامی به جذب مخاطب و تکرار تجربه  ی مثلث عشق  به جایی رسیده که دیگر در سریال های مناسبتی مانند ماه مبارک رمضان هم باید مفاهیم معنوی را با همین طعم به خورد مردم داد.

3- شاید داستان زن و مردی را شنیده اید که گرفتار سرد مزاجی بودند . شبی زن نسبت به همسر تمایل نشان داد به گونه ای که تعجب او را بر انگیخت . بعد معلوم شد که ترس از گربه ای که در کنار پنجره جا خوش کرده موجب این گرم مزاجی بوده است . رسانه ، از ترس ماهواره های تهاجمی دشمن در دفاعی ترین لاک  است .

4- ایجاد سیاست های متفاوت و متضاد  در آثار هنری و استقلال استاندارهای رسانه ملی و سینما و شبکه ی رسانه های تصویری ، ترسیمی متناقض از باور نظام درباره حجاب و عفاف ارائه می دهد. البته سینماگران هتاک به راحتی هنجارها را می شکنند و می دانند که رسانه ی ملی مجبور خواهد بود همان فیلم ها را در ایام نوروز برای مخاطب  عام به نمایش بگذارد.

5- حجم رمان های انتشار یافته ی شهوانی ، به قلم نویسندگان ایرانی و ترجمه از نویسندگان خارجی ، را نمی توان انکار کرد . آیا می توان گندم کاشت و جو درو کرد؟ آیا مجموعه ی فرهنگی کشور که به همین آثار مجوز انتشار داده اند خود را مقصر می دانند؟

6- باید از خود پرسید که آیا با توجه به سرعت هجوم اندیشه متلون  رفاه - چه نسخه ی داخلی و چه نسخه ی خارجی آن - به جوانان مظلوم این سرزمین مهارت داده ایم؟ نسل خودشناس خدامحور از نیروی تقوا بهره مند خواهد بود و با لطف خدا خواهد توانست از اتاق های آینه کاری زلیخایی پاک و منزه بیرون بیاید.

7- رواج بی حد و حصر موسیقی و کمک پنهان عناصر و گروههای اثرگذار دولتی در رواج قارچ گونه ی موسیقی پاپ ، سیلی را می ماند که سد ها را خواهد شکست و بنیان همه  و از جمله همان عناصر موثر را با خود خواهد برد.

8- یارگیری از هنرمندان هتاک توسط دولت ها برای دست یابی به رأی بیشتر ،  خواسته یا ناخواسته ،  روش برخورد و زیست آنان را به عنوان الگو  ارائه خواهد داد. الگویی که بسیار نارسا است و با مبانی شرع انحراف اساسی دارد.

9- و نکته ی آخر اینکه ، تکرار شکستن هنجارهای عمومی ، آن هم به بهانه ی "انتشار خبر " ،  هنر نیست . یادمان باشد ما خالق کلمات فراوانی بوده ایم :  برای آنکه مقام فاخر "جانبازان " تنزل پیدا نکند ، کلمه ی معلول را حذف کردیم  و  مفقود الاثر ها را "جاوید الاثر "خواندیم . آیا جا ندارد مجموعه ی  اطلاع رسان ،  خبر را آن گونه ترسیم کند که عفت عمومی شکسته نشود ؟

آیا این شیوه ی انتشار اخبار  ، عادی سازی ناهنجاری ها و رواج فحشا نیست ؟

به نظر می رسد آن چه در خبرها آمده ، تنها سر قله ای است از یک کوه عظیم  ،  که حجم بسیار فراوان آن هنوز ناپیداست و لازم است  دیده بانان فرهنگی این سرزمین ،  پیش از آنکه این  زخم ها کهنه شوند ، به باز نگری ،  باز خوانی  ، تغییر روش ها   و استقرار عرصه ی مظلوم اخلاق در پهندشت سیاست  بپردازند.