رسالت بزرگ هیات ها


متن زیر گفتاری از حضرت استاد سید محمد مهدی میرباقری با محوریت توطئه های استکبار در مقابله با مکتب سید الشهداء و ضرورت محور قرار گرفتن فقها و علما در عزاداری ها می باشد که در ادامه می آید:

توطئه دشمن برای تحریف امر عزاداری


درک مصیبت سید الشهدا (ع) واقعاً از اعظم عبادات است و از بهترین طرق سلوک الی الله و از بهترین طرق ایجاد مقاومت جامعه شیعه در مقابل دشمن است. اگر شیعه، تنها امتی است که امروز مقاومت می­کند به خاطر گریه 1400 ساله اش است و این عاطفه­ های در هم انباشته شده در وجدان تشیع است که این بیداری و این هوشیاری را ایجاد کرده است.

ماجرای عزاداری سید الشهدا، ماجرای تهذیب روح شیعه است و بهترین برنامه برای پاک کردن ارواح شیعه، همین است. اینکه دشمن، ماهواره ها و شبکه­ های ارتباطی فاسد راه می­اندازد و برای فاسد کردن نسل جوان کشور شیعه تلاش می­کند، ولی نتیجه قابل توجهی نمی­گیرد، بلکه از آن طرف، جمعیت­های شش میلیونی در محضر امام رضا (ع) حاضر می­شوند و سالشان را با ولی خدا آغاز می­کنند و ... به همین عامل عزاداری بر می­گردد. این یعنی شکست اصلاحات مادی و سکولاریستی. کیست که این را نفهمد؟ این حضور انبوه و چند صد هزار نفره جوانان در شب های چهارشنبه در جمکران و زیارت بی بی دو عالم حضرت فاطمه معصومه (س) و ... علامت شکست اصلاحات غربی است.

به قول یک استاد فرزانه­ ای: «هیئت در مقابل هالیوود است و کار مداحان در برابر کار هنرمندان هالیوود قرار می­گیرد». یعنی در دستگاه ابلیس، انگیزه شهوت و روح عشق و حب دنیا را در جامعه ایجاد می­کنند اما مداحان حب به خدا و بغض دشمنان خدا و تولی به اهل بیت (ع) و تبری از دستگاه ابلیس را ایجاد می­کنند. امروز، کارکرد عاشورا به مرحله تأسیس حکومت دینی نیز رسیده و اثرگذار بر جامعه جهانی است و هویت تمدن شیعی و اسلامی را در مقابل تمدن مادی غرب، احیا کرده است؛ لذا آنها دنبال تحریف عاشورا هستند به گونه­ ای که از دل عاشورا چنین پدیده­ای ظهور نکند و تقویت نشود و عاشورا به یک پدیده عرفانی و قدسی محض تعریف گردد.

در واقع، مداحی و عزاداری، هر چند عبادت عظیمی است ولی به همین اندازه هم مخاطره آمیز است و دشمن در پی ضربه زدن به آن بوده و هست. از اول ابلیس، حساس بود. و امروز هم دشمنان، شیاطین انس و جن به شدت روی این موضوع حساس هستند و دنبال آن هستند که این عبادت عظیم را تحریف کنند.

ضرورت محوریت فقها در عزاداری (هیئت و روحانیت)

بی­ تردید فقها در امور مذهبی جامعه، حصون اسلام هستند و لذا در امر عزاداری هم حتماً فقها باید محور باشند؛ چون امر عزاداری، امر سرپرستی روحی شیعه و ایجاد حیات معنوی در جامعه است، و این کار کمتر از نماز و روزه نیست و لذا احتیاج به تفقه دارد و نمی­توان آن را به شکل ذوقی پیش برد.

متأسفانه برخی در حوزه­ های علمیه قدر این رسالت را نمی­دانند و این موضوع را تا حدودی رها کرده­اند. اگر حوزه­ های علمیه امر عزاداری و این عاطفه­ های مذهبی را سرپرستی نکنند طبیعی است که این عاطفه ­ها به جای دیگری رو می­آورند! این یک نقطه ضعف است که ممکن است دشمن از آن سوءاستفاده کند و طبقه مرجع دیگری درست ­کند تا هر طبقه­ ای برای خودش فرهنگ مذهبی شیعه را یک گونه رواج بدهد و وحدت مذهبی شیعه شکسته ­شود..

برخی با بزرگ­نمایی­ ها، «روحانیت» را در مقابل «هیئات» قرار می­ دهند. بسیاری از خبرسازی هایی که علیه هیئات مذهبی صورت می­گیرد، دروغ و بزرگ­نمایی است و واقعیت امر در هیئات مذهبی چیز دیگری است. اتفاق اصلی که در هیئات جاری می­شود، روح عزاداری و روح توجه به سید الشهداء (ع) است؛ البته متناسب با دوره گذار. هم­چنان­که در اقتصاد دوره گذار بعضی معاملات را امضاء می کنیم و سعی می­کنیم به سمت اسلامی­تر شدن برویم، در عزاداری هم همین طور است. باید مواظب باشیم این بزرگنمایی­های، این خبرسازی ها و این دروغ گویی های دشمن، روحانیت شیعه و صف عزاداران و هیئات را در مقابل هم قرار ندهد. روحانیت شیعه باید مسؤولیت سرپرستی این امر را با تمام توان باید بر عهده بگیرند و مراکز تخصصی حوزه هم باید پژوهش تخصصی نسبت به امر عزاداری انجام دهند.

هیئات مذهبی هم باید توجه کنند که این امر عظیم، بدون تکیه به فقاهت به سامان نمی­رسد. مداحان باید بدانند که نباید دستگاه امام حسین (ع) از دستگاه امام صادق (ع) جدا شود. اگر شیطان بتواند در اینجا رخنه کند، و بین هیئات عزاداران با روحانیت شکاف بیاندازد موفق شده است و همین جاست که می­تواند عزاداری را تحریف کند و عزاداری سید الشهداء (ع) که کانون جوشش محبت و کانون جوشش تبری نسبت به دشمن در طول تاریخ بوده است را به یک مجالس صوفیانه به شکل غلط، که فقط مجالس حال است، تبدیل کند؛ در حالی که حال، موضوعیت ندارد و آن چه موضوعیت دارد تولی و تبری و حرکت در مسیر اسلام است.

البته هنر عزاداری باید رشد کند و بحمدالله در مجموع هم خوب رشد کرده و برخلاف همه نقشه­ ها، دشمن و دستگاه ابلیس، بهره­ خاصی از آن نبرده است و هر روز که می­گذرد روح مذهبی جامعه و روح توجه به سید الشهداء (ع) ارتقا پیدا می­کند.

/ 2 نظر / 13 بازدید
غریب آشنا

سلام وقتت بخیر وبلاگ جالبی داری[دست] [لبخند][گل]

قاصدک

سلام آموخته بودم در دستگاه امام حسین (ع) نباید اهل نقد باشم! واقعا دستگاه رازآلودی ست. با خواندن این پست یاد جمله ای افتادم از بزرگواری. که میگفتند: قدیم تر مداحی معروف میشد که بعد از سخنرانی یک بزرگ، مداحی کند حالا سخنرانی بزرگ محسوب میشود که قبل از مداحی یک مداح معروف سخنرانی کند! البته این جملات آن بزرگ است کمی هم شدید است! اما خب انگار واقعا ما داریم در حق روحانیت ظلم میکنیم.(با همه ی احترامی که برای مداح ها قائلم) همان قصه ی شور و حال و ... خدا انشالله همه ی ما را به آرمانشهر مهدوی هدایت کند