اتود یک نقش آسمانی

هفته ی دفاع مقدس رخصتی است برای یادآوری پهلوانانی که در بارگاه الهی صاحب زنگ بودند . بسیاری از آنان همچنان گم نامند و حتی آنان که نامشان را بر بزرگراه ها و خیابان هایمان نهاده ایم ، گمنام ترند .

شهید همت شخص نیست که با نام گذاری بزرگراه تجلیلش کنیم . تئوری یک زندگی مهدوی است که باید در نسل امروز تکثیرش می کردیم .

شهید آوینی شخص نبود ، اتود یک بوم تمام قد از ایده ای تمام قد بود که می توانست لبخندهای مونالیزایی مدرنیته را گس کند.

شهید باقری شخص نبود  واگر آزمایشگاه های زیر زمینی تکنوکرات های پس از جنگ می گذاشتند ، می توانست سلول های بنیادین نظام مسئولیت پذیری رابرای همه ی نسل ها و تمدن ها بازتولید کند.

شهید سید علی هاشمی شخص نبود . می توانست برای دیده بانان تارک الوظیفه حیطه ی فرهنگ این مرز و بوم ، درس دیده بانی مردانه بدهد.

اگر مناجات های شهید چمران و آخرین هروله ی عاشقانه ی او در واپسین لحظات حضور در این دنیای خاکی در ذهن شریف نسل امروز ما نشاء می شد ، آنان طعم زندگی آسمانی را می چشیدند.

هفته ی دفاع مقدس،  هفته ی  تکریم از کسانی است که در نگاه مقام معظم رهبری مظهر قدرت ایرانند.

این قلم از ادب به بارگاه مادران و پدران شهیدان و همسران صبور جانبازان عاجز است ، اما بر خود واجب می داند که بهترین های سماوات را بر آنها - که در زندان دنیا اسیر آزمون هایند - طلب نماید .

شهیدان این سرزمین فراخ در حیطه های عقل ، تفکر ، قلب ، عاطفه ، علم و اراده بی هماوردند . امید آن که در تمام این حیطه ها گرامیشان بداریم.

/ 1 نظر / 19 بازدید
قاصدک

انشالله قصه ی پر غصه ی ما که هیچ! نسل جدید انگار با مفهوم شهید خیلی غریبه ترند. کاش در ذهن نسل جدید به جای قهرمانی هری پاتر کمی مفهوم میکاشتیم! خیلی دلم میگیرد که نسلهای ما یا آرمان ندارند یا آرمانهایشان از سقف خانه شان فراتر نمیرود. به نظرم درمورد شهدا هم باید از حیطه ی احساس عبور کنیم و به عقل برسیم. آرمانهای شهیدچمران حتی ذره ای آلوده به حسابگری نشد. حسابگری ای که حالا برای ما شده آرمان! من اصلا نمیگویم که ایشان را میشناسم اما برای من همین بس که وقتی نگاه ایشان را در عکسهایشان میبینم که چقدر عمیق است و در حال رصد کردن افقهای بسیار بالاتر است شرمنده میشوم. نه نگاه روحانی ایشان بلکه همین نگاه ظاهرشان. در شهید چمران شکوهی هست بی بدیل. حس میکنم دهلاویه هنوز در هروله است. حس میکنم گردان تخریب هنوز مست مناجات است فکه هنوز هم واله و شیدای کربلاست اروند هنوز هم تشنه ی فرات است تشنه ی شکوه حضرت عباس شلمچه.. مجنون... طلاییه... هویزه... مرا با این حرفها چه کار که دست ما کوتاه و خرما بر نخیل. کاش خدا کمک کند در محضرشهدا کمی آبرو داشته باشیم.