مبانی لعن(2)

پیش نیاز دهم:

از میان نه طایفه مورد لعن خداوند ، در این مقاله تنها به گروه چهارم می پردازم. آنان که خداوند و رسول خاتمش را مورد اذیت قرار دادند.

قرآن طبیب می فرماید:

یا ایها الذین امنوا لا تکونوا کالذین اذوا موسی ... و کان عند الله وجیها  احزاب - 69

می بینید که خطاب این آیه اهل ایمان است. یعنی باید احتمال داد که اهل ایمان نیز می توانند خدا و رسولش را مورد آزار قرار دهند. بر اساس روایات قوم موسی ، با اتهام زدن ، عدم همراهی ، عدم پشتکار ، پشت کردن به معارف موسوی و...  حضرتش را مورد آزار قرار داده اند. خداوند در این آیه با تاکید بر فراز پایانی آیه ، می فرماید اهل ایمان گاه کسانی را می آزارند که در پیشگاه خداوند صاحب احترام و مکنت و مقامند.

همچنین در آیه ای دیگر قرآن طبیب می فرماید:

و اذ قال موسی لقومه یا قوم لم توذوننی و قد تعلمون انی رسول الله الیکم... صف -5

موسی (ع)  به قومش می فرماید : ای قوم من ! در حالیکه می دانید من رسول خدا در میان شمایم ، مرا آزار ندهید. این آیه نشان می دهد که گاه اهل ایمان حتی با شناخت نسبی به نشانه های حق - امام و هادی - با اندیشه و کردارشان آنها را مورد اذیت و آزار قرار می دهند.

همچنین نگاهی بیافکنید به هم جواری آیات 56 و 57 سوره احزاب . در آیه 56 که باره آن را تلاوت کرده اید می خوانید : ان الله و ملایکته یصلون علی النبی یا ایها الذین آمنوا ! صلوا علیه و سلموا تسلیما

و در آیه بعد می خوانیم:

ان الذین یؤذون الله و رسوله  لعنهم الله فی الدنیا و الاخره و اعد لهم عذابا مهینا

چه رازی است که  آیه اول با یا ایها الذین امنوا آغاز شده و در آن اهل ایمان به صلوات و تسلیم - که خود کرور کرور راز دار - توصیه می شوند و در آیه بعد از اهل اذیت و سرانجامشان سخن به میان می آید؟

پیش نیاز یازده:

امام و رسول نمادهای رحمت خدایند .  سیره ی آنان این گونه است که هیچگاه از مردم روی گردان نمی شوند . عادتکم الاحسان و سجیتکم الکرم.

مردمی که اسیر طیف لعن می شوند ، تنها و تنها به واسطه رفتار و اندیشه خودشان بدین بلا مبتلا می شوند :

فلما زاغوا ازاغ الله قلوبهم صف - 5

چون از حق روی گردانیدند ، خدای هم دلهای بی نورشان را از سعادت و اقبال حق باز گردانید

/ 1 نظر / 18 بازدید
مهدیه سادات

سلام به اینگونه که شما می فرمایید همه ما اسیر لعنیم زیرا دچار گناه می شویم؛پس در اینجا هدایت چه جایگاهی پیدا می کند و چه کسانی مشمول هدایت خاصه می شوند؟