درک سه بعدی ولی

در آن دوران مسجد مرجعیت اجتماعی داشت . روحانی در جایگاه رفیع خود از چشمه های حیات دلو دلو آب می کشید تا آبشخور معنوی مردمان تشنه معرفت نخشکد .

اما امروز نسلی داریم که فرصت جویدن و هضم را ندارند ! از این رو بار آن ها را - با کمال افتخار - به دوش کشیده ایم .  نسل امروز رو به تلویزیون افطار می کند  و اجازه می دهدتا منبر سریال ! غذایی آماده ی هضم را تحویلش بدهد. نسل امروز  با مفاهیم فست فودی بسیار آشناست . 

حتی اگر مفاهیم سریال ها را به آب تلون و تزویر نبسته باشیم  و گاه با سیاست های مقطعی و سطحی - مانند ضرورت شادمان سازی مردم به هر قیمت -  مفاهیم هنرمندانه را تاراج نکنیم ، باز هم نیم نگاهی به رفتار هنرمندانه و دوزیست بازیگران ، جایگاه تثبیتی آنها را ترسیم می کند .

البته کمی افسانه می نماید که در زمان گذشته ،  اهل منبر باور داشتند عمق تاثیر منبرشان به خلوت درون ،  انس با خدا ،  درک صحیح معنا و خلوص بستگی دارد . حال چه انتظاری دارید بازیگرانی که دیروز در جشن دنیای تصویر  ، رنگ ها را به نمایش گذاشته و ارزش های مظلوم قرآنی را به سخره گرفتند ، یک شبه مریم مقدس و ستایش شوند و چنان تاثیری بر نسل بگذارند که برآیند آن حفظ عفت و حجاب و ... باشد؟

نسل ما کدام نقش را بپذیرند ؟ بازیگرانی را که در قالب گریم  کمی از اسانس معنویت به خود زده اند یا مانکن هایی را که در بزمی خودمانی مشغول  ارزش فروشی شده اند؟

به نظر می رسد رسانه ی ما در آخرین مراحل بازی شطرنج ، در مرحله ی کیش و مات است . رسانه ی ما با پول ناقابل بیت المال !! ، بازیگر معرفی می کند و سینمای ما همان بازیگر را چنان در مرداب  ابتذال استحاله می کند که با افول هر کدام از افق ارزش ها ، صدها و شاید هزاران جوان شیفته  به کام مرگ باورها افکنده می شوند.

نسل امروز ما عمیق نیست . البته به نظر می رسد مدیریت این نسل بسیار آسان تر از نسل پوینده و کاوشگر است و برخی از این رخداد خرسند خواهند بود .

مدیریت بر این بخش از نسل آن قدر  آسان است که با تلنگر نهادهای فرهنگی ما  برای شادی و نشاط به صورت خود جوش !!!  برای استقبال از ماه مبارک رمضان در پارک ها به آب بازی می پردازند.

آنچه در این جا  بیان شد ،  به معنای همه ی نسل امروز نیست . خوشبختانه روح انقلاب اسلامی و نفس هماره زنده ی شهیدان آن ، هنوز در رگ های بخشی از جوانان ما در جوش و خروش است . نسلی که  مفاهیم ارزشی را از سرچشمه ی عالمان عامل  کسب می کند و بر خلاف غالب  جامعه در عمق زندگی می کنند .

آموزه های دینی آموزش و پرورش ما انباشت فیزیکی مفاهیم است که تنها برای زمانی کوتاه و آن هم تا زمان آزمون ، در حافظه ی کوتاه مدت دانش آموزان می ماند . آموزه های دانشگاهی هم برای گذران ترم است .

 شعارهای بلند ما و آرزوی دست یابی به نسل مهدوی ، بازنگری مجدد مهندسی فرهنگی نظام و جسارت در تصمیمات برای احیای قدرت تحلیل در نسل حاضر را طلب می کند .

به نظر می رسد هنوز رسانه ی ملی ما به دنبال فزونی شبکه است .  بازخوانی مفاهیم آسمانی زیارت عاشورا - که تفاسیر آن هم اکنون در دسترس است - نشان می دهد که چگونه یک نظام فکری با حفظ ظاهر شعارها میتواند نتیجه عکس ارائه دهد.

در نهایت همان گونه که در ابتدای مقاله آمد ، نسل ما در فهم توحید نارس است.در درک مفهوم امام حی درجا می زند. هنوز امام را برای خود می خواهد و با وظایف مهم و کلیدی خود آشنا نیست .

چه خوب بود به جای آن که حضور برخی مراجع عظیم القدر در برنامه ها را دست مایه ی حفظ ظاهر قرار دهیم ، برنامه هایی محتوایی و اندیشه ای  می ساختیم .چه خوب بود اگر نثر زلال دوستان خوبی چون جناب جمشیدی ،  پایه گذار مسیری می شدند تا جوان ما از سحر بذرهای شوق بگیرد  و در درون خود بکارد .

در حد فهمم حس می کنم تا درک سه بعدی ظهور فاصله ی جدی داریم .و البته بر این باورم که با اعجاز امام حی ، کم من فئه قلیله غلبت فئه کثیره ، محقق خواهد شد.

 

/ 3 نظر / 12 بازدید
پایگاه خبری سبد نیوز (www.s‌a‌b‌a‌d‌n‌e‌w‌s.com)

ای بی خبر بکوش که صاحب خبر شوی پایگاه خبری سبد نیوز پس از ماه ها تحقیقات آکادمیک و میدانی به این نتیجه رسید که تنها در سه حوزه فرهنگ و هنر ، اقتصاد و فن آوری اطلاعات اخبار و رویدادهای گوناگون را از ده ها خبرگزاری ، روزنامه ها، سایت ، شبکه های ماهواره ای و... جمع آوری کند و در بخش ها و زیر مجموعه های تخصصی در اختیار علاقمندان بگذارد. چناچه شما نیز همچون هزاران کاربر دیگر دغدغه هایی از جنس هنری ، اقتصادی و یا آی تی دارید با ما همراه شوید و در صورت تمایل می توانید آخرین اخبار این پایگاه را در سایت و یا وبلاگ خود داشته باشید، کد اخبار سبد نیوز را از آدرس زیر در وبلاگ خود کپی کنید: http://w‌w‌w‌.s‌a‌b‌a‌d‌n‌e‌w‌s.c‌o‌m/links.php با تشکر پایگاه خبری سبد نیوز w‌w‌w‌.s‌a‌b‌a‌d‌n‌e‌w‌s.‌c‌o‌m i‌n‌f‌o‌@‌s‌a‌b‌a‌d‌n‌e‌w‌s‌.‌c‌o‌m

نیست

سلام.چطوری باید در مفهوم توحید غوطه ور شویم؟ من نمیفهمم! کسی که هیچ به روی خودش نمی آرد خطاهایم را.همه دلخوشی ها که میگذرد او می ماند.همیشه... از او نمی گویم اما می شنود.به یادش نباشم.به یادم است... وقتی گم شده ام.مرا می نگرد...از دور...نه از نزدیک! خیلی نزدیک... هیچوقت نمی فهمم!انگار هیچوقت نمی توانم بفهمم.. بیچاره ما...بیچاره دلهای خسته ی تنهای امروز که تهی اند از توحید... و سرشارند از نیاز...و تنها...خیلی تنها...

حنان

سلام نه اینکه نسوخته باشیم... نه اینکه دردمند نشده باشیم.... اما یاد یک بیت شعر افتادم: موذنا به امید که میزنی فریاد؟ تو هم بخواب که ما خویش را به خواب زدیم جمله ی علامه طباطبایی به ذهنم آمد: دعا کنید خواب باشیم تا اینکه خود را به خواب زده باشیم، چراکه کسی که خواب است امید بیداریش میرود اما کسی که خود را به خواب زده نه! دعاکنید با ذکر سبوح قدوس خروس های سحر -که البته دیگر اثری از آنها نیست- در این بارعام خداوند، همه ی ما از خواب بیدار شویم.