خود زنی

اکران در فیلم خصوصی و گشت ارشاد در حیطه فرهنگی کشور ما نوساناتی را در بر داشته است.

تریبون های نماز جمعه در یک حرکت دیر هنگام نمایش این دو فیلم را محکوم کردند.

سازمان سینمایی سوره و مجموعه سینماهای شهرداری هم از نمایش آن سر باز زدند.

در پس این اتفاقات سطحی نکات زیر را یاد آوری مکی کنم.

1- همانگونه که غیبت صغرای یک نفر قرار بود جامعه را تست کند و الحمدلله او دست از پا دراز تر برگشت ، نمایش این دو فیلم تست حیطه فرهنگی کشور توسط سازمان جدید التاسیس سینمایی بود تا در فرصت باقیمانده ریاست جمهوری آخرین ترفندهای اسفندیاری به اجرا گذاشته شود.

2- همانگونه که در این تجربیات نشان داده می شود ، نظام فرهنگی دولت ابتدا ماری را در جشنواره فجر می زاید و هوشمندان سیاسی !! منتظر می مانند تا مار نحیف ، اژدها شده و به مبارزه بپردازند. این انفعال دردناک سالهاست در برابر هجوم فراگیر جناحی صورت می گیرد که همه خطوط قرمز اخلاقی را برای تصاحب قدرت کنار گذاشته و به یمن حضور در ارگانهای موثر  گلوگاه های زر و زور و تزویر را به خوبی می شناسند.

3- به گفته امام جمعه تهران وزیر ارشاد جوان خوبی است .... البته به این تعریف حجه الاسلام خاتمی باید حرف شنو و مطیع را افزود. وزیر واقعی ارشاد استاد اعظم دولت است و ایشان منویات آن جناب را به خوبی اجرا می کنند.

4- کارگردان فیلم خصوصی نه بینش سیاسی دارد  که بخواهد حرف های قلنبه فاصله احکام و اخلاق را بلغور کند . نه تا کنون فیلمی شایسته فرهنگ این سرزمین ساخته است. او بازیگردان جریان انحرافی دولت است . به او یادآوری می کنم که روزی فرمان آراها - که بیش از تو هنر و ژست داشتند - به همین بازی دچار شدند.

5- سکوت معنادار جبهه پایداری در برابرجریان فرهنگی و هنجار شکن دولت درس آموز است . آدم های جسور و اخلاق مدار این جبهه گویی یا در حج عمره تشریف دارند و یا در عتبات عالیات. چقدر خوب بود جسارت اقای رسایی و حسینیان و آقا تهرانی این جاها گل کرده و از شریعت مظلوم دفاع می کردند.

6- اکران این دو فیلم توسط سازمان سینمایی - آنهم در ایام نوروز - نشان داد که یک سال و نیم آینده رییس جمهور  برای ارایه کارت های سوخته فرهنگی اش همچون رییس جمهور های قبل به سینما پناه جسته است .

7- در طول سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی متاسفانه سینمای ایران - به رغم هوشمندی و اثر گذاری نهفته و کشف ناشده اش - به سرعت خود را با کانون های قدرت همراه کرده و با کمال تاسف به زندگی انگلی عادت کرده است.

8- خودزنی فرهنگی دولت در نمایش این دو فیلم نشان می دهد که الغریق یتشبث بکل حشیش

 

/ 5 نظر / 19 بازدید
.

همیشه این خصوصیت شما را تحسین می کنم که در بیان حقیقت هیچ مصلحتی را لحاظ نمی کنید. برای ما نسل جوان که از بس رورویی دیده ایم دیگر نمیدانیم چه کسی راست و دروغ می گوید، این نوع حرف ها غنیمتی است

.

فقط همچنان متوجه نمی شوم که چرا هیچ گوشه ای از دریای متلاطم فرهنگ این کشور، به قبای جناب رهبر که نایب امام زمان می دانندش اصبت نمیکند. این معمایی است که هیچ کس نتوانسته حلش کند.

قاصدک

سلام یادم میاید دوستی(در یک دوره که اتفاقات خاصی میافتاد) میگفت این مملکت دیکتاتوری رضاخان را میخواهد که همه چیز را با زور درست کند اما گاهی حس میکنم رگهای خشکیده ی بعضی بخش های جامعه ، جاری حرفهای امیرالمومنین را می خواهد. و ما گاهی چقدر یتیم میشویم... پر کن دوباره کیل مرا ایها العزیز

پروانه والائی

با سلام همیشه از این تعجب داشتم که پست ریاست جمهوری که پستی قراردادی است که عده ای سیاستمدار آن را وضع کرده اند چطور می تواند با پشتوانه ی الهی آدمی رو برگزیند . آن هم برای یک پست موقت 8 ساله. داره کم کم ازش خوشم میاد . چون روزهای آخر چهره ی واقعی خودش رو و طیف وسیعی از کسانی که دنباله رو او هستند رو بیشتر نمایان میکند. اما عرضم به حضور جنابعالی که انتظار چنین نقد کوبنده ای از سوی شما رو نداشتم. بخشی به نظر توهین آمیز می آید که لزومی به آن نبود. دلایل محکم و ادله ی قوی نقد را آسان می کنه. کلا با محکوم کردن هر فیلم و کتاب و نشریه .کاریکاتور و...مخالفم. به هر منظوری و به هر قصدی. شعور مخاطب شاید به نظر شما کم به نظر می رسد ولی به نظر من برای شناخت هر حیله ای کافیست. آن ها هم که گمان می کنید فریب می خورند بطور آگاهانه می خواهند که باور کنند. حالا دلیلشان مادی باشد یا دنیوی . یا... کمی ملایم تر جناب فتحیان با تشکر

ز.ز

همه نگرانی من اینه که این همه اتفاق بد و عجیب غریب داره به چهره نظامی که کلی خون براش رفته لطمه می زنه وگرنه بقیه هر کدوم یه روز میان و یه روزم میرن اونی که باید بمونه نباید لطمه بخوره که ... خدا خودش کمک کنه