نظام و توحید

  1. یکشنبه سیاه صحن علنی مجلس ، تلخ تر از آنست که زود  فراموش شود. کاری با استیضاح ، بازی کودکانه آنان که قرار است با محوریت قانون در خدمت مردم باشند و ... ندارم. در قطعه ای از دفاعیه شیخ الاسلامی  در یک موضع اخلاقی و برای اهمیت اتحاد در شرایط کنونی کشور حرفی زد و من منتظر ماندم ببینم کسی قرار است از قرآن مظلوم دفاع کند یا نه . الحمدلله ! خیلی کار افراد زیاد است و البته خود خدا از دینش حفاظت می کند . ما همین قبیله مان را بچسبیم کافیست . بخوانید:

شیخ‌الاسلامی، با اشاره به داستان حضرت موسی (ع) زمانی که به کوه طور می‌رفت، یادآور شد: حضرت موسی (ع) به هارون گفت تو خلیفه من در قوم من هستی، اصلاح‌گر باش و از سبیل مفسدین تبعیت نکن، زمانی که حضرت موسی (ع) برگشت دید که همه قومش گوساله پرست شدند و در این زمان بر هارون خرده گرفت و پرخاش کرد و گفت: تو چرا اجازه دادی که آن همه زحمتی که من کشیدم و قومم را موحد کردم، همه بر باد برود و قوم من گوساله پرست شوند.

شیخ‌الاسلام ادامه داد:‌عذر موجه حضرت هارون (ع) برای بت پرستی قوم در محضر حضرت موسی (ع) این بود که من از تفرقه بین قوم تو ترسیدم.

وی با بیان اینکه افساد یعنی اختلاف، اظهار کرد: این برای ما حجت نیست که همدلی و هماهنگی نیروهای انقلاب و مسئولان خادمان انقلاب را از بین ببریم، در واقع وحدت بین مسئولان و نیروهای انقلاب و کارگزاران نظام، اصلی است که حتی توحید را متوقف کرده است چرا که اگر وحدت باشد امید می‌رود که توحید دوباره احیاء شود ولی اگر اختلاف به وجود آید توحید به محاق می‌رود.

پس  ظاهرا موضوع و مفهوم نظام و توحید دو چیز مستقل است و اگر قرار باشد چیزی فعلا نادیده انگاشته شود همان توحید است.
امام حسن علیه السلام در جریان صلح تحمیلی به همین آیه استناد کرد اما فرمود:

یکی از جوابهای ایشان در مورد علت سازش با معاویه، بیان یکی از سنت های تاریخ است. امام برای این سنت سه شاهد آورده، می فرمایند که هرگاه مردمی چنین رفتاری داشته باشند تاریخ تکرار خواهد شد. سکوت هارون بن عمران در برابر سامری و انحراف جامعه، پنهان شدن پیامبر مکرم اسلام در غار و هجرت به مدینه، و سازش امیرالمۆمنین علیه السلام در جریان سقیفه، سه قضیه ای است که امام حسن علیه السلام با اشاره به آنها، علت صلح خود با معاویه را توضیح میدهد.

متاسفم که در دعواهای کودکانه و در ظاهر مدعیانه برای عدالت خواهی آیات قرآن ذبح شرعی شود.

در تفسیر رهنما آمده است که شرط سکوت و ترجیح آنست که امکان باز تولید پس از وحدت فراهم باشد . آیا شما بر این باورید که حرکت نفاق  که شیرازه مردمی نظام را از هم می درد  توان و قدرت و اراده بازسازی توحید را دارد؟ آیا توحیدی که جریان نفاق می سازد ، تقلبی و بازار مشترک نیست؟ آیا در قرایت واقعی نظام ، می توان توحید را باخت تا نظام حفظ شود؟

راستی نکند ما خطاب مظلوم آل الله حضرت امام حسن علیه السلام شویم ، آنگاه که فرمود:

معاویه ! مگر نه این است که رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله فرموده هر ملتى که ولایت و سرپرستى خویش را با وجود افراد آگاه در اختیار ناآگاهان قرار بدهد سرنوشت آن ملت به تباهى کشیده و به آیین گوساله پرستى روى خواهند آورد)).
سپس فرمود:((آرى چون بنى اسرائیل با اینکه مى دانستند هارون خلیفه و جانشین موسى علیه السلام است او را ترک نمودند و به پرستش گوساله روى آوردند و در میان مسلمانان نیز چنین انحرافى به وجود آمد و با توصیه رسول خدا نسبت به على علیه السلام که :((اَنتَ مِنّى بَمَنْزِلَةِ هارونَ مِنْ مُوسى )) او را ترک نموده و به عواقب ناگوار آن مبتلا شدند)).

و تاریخ نشان داد که علی علیه السلام هیچگاه توحید را متوقف نکرد بلکه با تدبیر و مصلحت برای ترویج و تعمیق این اندیشه در مردم کوشید

/ 37 نظر / 51 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مریم

سلام خداییش وبلاگت خوبه بیا با منم تبادل لینک کن مرسی اگه بیایی مرسی مریم

سارا یک وب گرد تنها

من یک وبگرد تنهام یه سایت دارم پر از وبلاگ نویس تو هم وبلاگ خوبی داری بیا وبلاگت را تو سایت من معرفی کن

قاصدک

سلام خدمت شما دوست عزیز اگر دنبال جایی میگردی که علاقه ات رو به عشقت ثابت کنی فقط کافیه که به سایت ما بیایید و با کارت هایی که برای شما و دوستان طراحی میکنیم عشقتون رو نسبت به عزیزتان ثابت کنید. کارت پستال و پوستر درخواستی قاصدک در ضمن اگر که میخواهید عکس عزیزانتان در کارت ها قرار داده بشه اون رو هم برای ما بفرستید تا براتون به صورت رایگان طراحی بشه. www.ghasedakiha.ir

پریسا

خیلی خیلی خیلی خیلی ازت ممنونم که بهم سر زدی. اما به حضور سبزتان بازم نیازمندیم. بدو که کلی مطلب جدید دارم

پامج

ممنون خوب بود

شمیم

یادتان همیشه در ذهنم،عشقتان در قلبم و عطر مهربانیتان در وجودم جاریست. روزتون با یه کم تاخیر مبارک. همیشه باشید..

سلام وبلاگ پر محتوایی داری ...[گل][گل] خوشحال میشم به ما هم سر بزنی ... یا علی @

نورا

گفته بودین بعد انتخابات می نویسید پس چی شد ؟!

شمیم

جناب فتحیان منتظریم...

تسنیم

سلام استاد دلتنگ کلامتونیم...