انتخابات مجلس

این روزها ، قرار است همه جا سخن از انتخابات باشد. انتخاباتی سرنوشت سازو خدای ناکرده سرنوشت سوز!

دراین باره چند نکته به ذهنم می رسد:

1- فصل انتخابات ، فصل افشاگری های دو سویه است. هنوز سیاست بازان ما - که سالهاست در ترم مفاهیم انقلاب اسلامی مشروط می شوند - نفهمیده اند که مبنا برای حضور در عرصه انتخاب مردم ، صداقت و اثبات خویش است نه نفی و تخریب دیگران.

2- نمی دانم تاکنون با رانندگانی مواجه شده اید که علاقه مندند از خط ویژه اتوبوس بتازند . همین رانندگان وقتی از دور سر و کله اتوبوس پیدا می شود ، مجبور می شوند به مسیر خود بازگردند . دردناک این است که با رفتن اتوبوس باز هم همان آش است و همان کاسه.  فصل انتخابات نیز چنین است . اسم های خلق الساعه و آدم هایی که هر دو نفرشان یک جبهه اند . البته باید دعا به جان دولت  اصلاحات کرد که اسم  شریف "جبهه " را به سیاست آلود و راه را برای جبهه بازی های امروز باز کرد.متاسفانه این جبهه های رنگارنگ چند روز پس از انتخابات در پوشه آفرینندگانشان خاک می خورند. جبهه هایی که نه آمدنشان برای مردم سودی دارد و نه رفتنشان.

3- تجربه تلخ سیاست بازی در سالهای اخیر نشان می دهد که گروههای ملون ! چپ که در فحوای مردم به اصلاح طلب مشهورند ، هنگام کسب قدرت و برای فزونی اقتدارشان بر اساس نقاط مشترک حداقلی با هم متحد می شوند . دیگر مهم نیست که یاران امروز ، دیروز از کدام آخور ارتزاق کرده اند . اما این سو گروههایی که حالا - با دهها قرائت متفاوت- همه خود را اصول گرا می دانند ، در همین لحظات تاریخی حتی بر نقاط اشتراک فراوانشان تاکید نمی کنند. گویی نبرد احد است و هنگام تقسیم غنایم . حالا هر کس می شود یک حزب . هر کس را  که در ائتلافی راه ندادند ، می شود یک جبهه جدید . متاسفانه کوتاه بینی و سطح نگری در این گروه موجب می شود که بازی برده را ببازند . و دردناک تر آنکه این تکثر را که نشان بی جانی و عدم انسجام جمعی است نوعی فرصت و نو آوری تلقی می کنند

4- گروهی معتقدند که این همه جبهه های خلق ا لساعه برای گرمی تنور انتخابات است. اگر چنین باشد - که آن وقت باید در شعور سیاسی مردممان شک کنیم !-.  این هنگامی متین و درست است که بازیگران سیاست ما رسم رقابت سالم را بلد باشند. تجربه همین سالها نشان داده است که کینه های شتری دوران رقابت انتخابات آنقدر می ماند و تکثیر می شود که  تمام فصل رفاقت را فرا می گیرد . اوج این رفتار نامیمون را در ترک مدام حضور رییس جمهور در جلسات مجمع تشخیص ببینید.

5- مردم ما دارای اندیشه هایی مرموزند. فراوان رخ داده که حس  شامه قوی سیاستمداران کهنه کار نتوانسته رای مردم را بفهمد. از این روست که حتی آنانکه با انقلاب قد کشیده و در تاریخ نگاری هایشان برای خود کمتر از خاقان ابن خاقان قایل نیستند هم نتوانستند  از کنکور عرصه های تاریخی این مردم پیروز بیرون بیایند. رای مردم مبتنی بر فهم قلبی آنهاست و تجربه انتخابات گذشته نشان داد که کارناوال های هاشمی 88 نتوانست به این فهم قلبی نفوذ کند . مردم صداقت را می خواهند و بس.

6- مجلس امروز نشان داد که در برابر نقش های تاریخی و قانونی خود ناکارآمد و انفعالی است. از این رو بود که کثیف ترین قطعات تاریخ در دوران دولت پاک !! به وقوع پیوست . مجلس کارآمد ، گنجینه نمایندگانی است که تنها برای خدا پا بر این عرصه می گذارند . نماینده ای که نمک قدرت را چشیده باشد ، نمی تواند صاحب قدرت را استیضاح کند . شاید در این غوغاها باشند کسانی که زیبنده حضور در مجلس فعال انقلابی باشند و در سایه تبانی هایشان ناگهان دم خروس سه هزار میلیارد  بیرون نزند.

7- بر خلاف برخی که یا خاموشند و یا جرات تحریم ندارند ، معتقدم که باید پر نشاط در انتخابات شرکت کرد ، اما نه به لیست ها بلکه تنها به کسانی رای داد که بتوانند سرباز خوبی برای انقلاب اسلامی باشند.

8- قرائن نشان می دهد که دولت برای حضور حداکثری مردم اشتیاقی ندارد ، بلکه با افتراق آرا می کوشد مجلس را در چنگ خود بگیرد . البته این هم از معجزات کسانی است که قرار بود تنها برای خدمت و عدالت - با فتحه بخوانید - به عرصه بیایند و هیچ چشم داشتی هم نداشتند! بدتر آنکه برای آنکه مجلس با قواره کوتاه قدیشان تطابق پیدا کند، مجلس را از راس امور پایین کشیده اند .

9- رسالت بزرگ زیست در فصل انقلاب اسلامی مانند گل یاسی است که زیر پای سیاست بازان اهل مناقشه له می شود . باید دوباره خواند و دوباره فهمید . سیره سیاسی دولت های گذشته و بدعت های مکرر آنان نشانی های غلطی را در میدان سیاست نهادینه کرده که با آن نشانی ها انتهای این ره به ناکجا آباد است.

10- خدا نکند امپراطوری های خود مختار قدرت و ثروت بتوانند  مردم را فریب داده و مجلس آینده را برای بسط امپراطوری هایشان تصاحب کنند.

11- به نظر می رسد نوسانات خود ساخته سکه و ارز پول های فراوانی را برای فریب مردم فراهم ساخته است . باید به طراحان این آشفته بازار که سودی دو سویه بردند تبریک گفت!!

/ 1 نظر / 10 بازدید
قاصدک

سلام چقدر ایام انتخابات جالب است امروز که تبلیغات اکران ! شد چیزهای جالبی دیدم یک کاندیدا در بنر عظیییییم تبلیغاتی اش بزرگ نوشته بود: السلام علیک یا صاحب یوم الفتح! عکس گنبد جمکران دریک طرف بنر و عکس تمام قد خودش،در طرف دیگر. این ایام متن های جالبی هم درباره ی اوضاع کشور خواندم. در یکی از آنها نوشته بود: اون 3میلیارد دلار یادتون هست؟ با دلار هزار تومن میشد 3هزار میلیارد تومن. با دلار 2200 این روزها میشه 6600 میلیارد تومن ! گاهی حس میکنم چقدر عرصه بر ما تنگ آمده. امروز یک معلم شریف حسابداری که از قضا حسابدار یک کارخانه هم هست از مالیات بر ارزش افزوده حرف زد و فرمود که به راحتی توانسته 9میلیارد درآمد کارخانه شان را 1 میلیارد اعلام کند! بدون اینکه آب از آب تکان بخورد! و ادامه داد: کار حسابداری توجیه اخلاقی ندارد! البته خدمت همه ی حسابداران درستکار و معلمان با اخلاق ارادت داریم اما این تازه یک نمونه ی کوچک است!